1.08 g of an element was displaced when a current of one ampere was passed through the solution of salt of the element for 16 minutes and five seconds. The equivalent weight of the element is
A. 108
B. 5.4
C. 1.08
D. 10.8

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`W=( E)/(96500)xxIxxt`
`W=1.08g`
`t= 16xx60+5=965s`
`1.08=(E)/(96500)xx1xx965`
`therefore E=108`

5 views

Related Questions