A transistor connected in common emitter mode, the voltage drop across the collector is 2 V and `beta` is 50, the base current if `R_C` is `2 kOmega` is
A. `10 muA`
B. `15muA`
C. `20muA`
D. `25 muA`

7 views

1 Answers

Correct Answer - D
`I_c= V_c/R_l = 2.5 /(2xx 10^3)`
`I_(c)=1.25A`
`beta=(I_(c))/(I_(b))`
`therefore I_(b)=(I_(c))/(beta)=(1.25)/(50)=25muA`

7 views

Related Questions