A common emitter amplifier gives an output of 3 V for an input of 0.01 V. If `beta` of the resistance is 100 and the input resistance is `1 kOmega`. then the collector resistance is
A. 1 K`Omega`
B. 3 K`Omega`
C. 30 K`Omega`
D. 30 K`Omega`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
Voltage gain `=V_o/V_i=3/10^(-2)`=300
Current gain = `beta= 100 = I_C/I_B`
`therefore` Resistance gain = `(V.G.)/(C.G.)=300/100=3`
`therefore R_C/R_i`=3 or `R_C =1xx3=3 K Omega`

4 views

Related Questions