The charge and energy stored in the capacitor of capacity `32muF`, when it is charged to a potential difference of 0.6 kV are respectively
The charge and energy stored in the capacitor of capacity `32muF`, when it is charged to a potential difference of 0.6 kV are respectively
A. `1.92xx10^(-2)C,5.76J`
B. `2.92xx10^(-2)C,5.76J`
C. `1.92xx10^(2)C,5.76J`
D. `1.92xx10^(-2)C,4.76J`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Q = CV
`=32xx10^(-6)xx0.6xx10^(3)=1.92xx10^(-2)C`
`E=1/2CV^(2)=(32xx10^(-6)xx(0.6xx10^(3))^(2))/2=5.76J.`
4 views
Answered