If a `4muF` capacitor is charged to 1 kV, then energy stored in the capacitor is
A. 1 J
B. 4 J
C. 6 J
D. 2 J

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`C=4muF,V=1kV,E=?`
`E=1/2CV^(2)=(4xx10^(-6)xx10^(6))/2=2J`

5 views

Related Questions