A `4muF` capacitor is charged to 400 V. If its plates are joined through a resistance of `2kOmega`, then heat produced in the resistance is
A. 0.16 J
B. 0.32 J
C. 0.64 J
D. 1.28 J

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`C=4muF,V=400V,R=2kOmega,H=?`
`H=E=1/2CV^(2)`
`=(4xx10^(-6)xx16xx10^(4))/2=64/2xx10^(-2)=0.32J`

4 views

Related Questions