A capacitor of capacity `10muF` is subjected to charge by a battery of 10 V. Calculate the energy stored in the capacitor.
A capacitor of capacity `10muF` is subjected to charge by a battery of 10 V. Calculate the energy stored in the capacitor.
A. `2xx10^(-7)J`
B. `3xx10^(-5)J`
C. `5xx10^(-4)J`
D. `8xx10^(-6)J`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
Given, capacity, `C=10muF=10xx10^(-6)F`
Voltage, V = 10 V, Energy, E = ?
Energy stored in the capacitor, `E=1//2CV^(2)`
Now, put the values and calculate the required energy of capacitor.
`E=(1)/(2)CV^(2)=(1)/(2)xx10xx10^(-6)xx10xx10`
`E=5xx10^(-4)J`
4 views
Answered