A capacitor when charged by a potential difference of 200 Volts, stores a charge of 0.1C. By discharging energy liberated by the capacitor is-
A. 1 J
B. 2 J
C. 10 J
D. 20 J

7 views

1 Answers

Correct Answer - C
`E=1/2QV=1/2xx0.1xx200=10J`

7 views

Related Questions