Two condensers of capacities `8muF, and 4muF` are connected in parallel across a potential difference of 120 V. The charge and potential difference across `4muF` capacitior is respectively
A. 1 mC, 10 V
B. 0.2 mC, 20 V
C. 0.4 mC, 60 V
D. 0.48 mC, 120 V

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`Q_(1)=C_(1)V=4xx10^(-6)xx120=0.48mC`
In parallel combination potential is same. Therefore, V = 120 V

5 views

Related Questions