5 beat/s are produced on blowing together two closed organ pipes of the same diameter but of different lengths. If shorter pipe of length 10cm and spe
5 beat/s are produced on blowing together two closed organ pipes of the same diameter but of different lengths. If shorter pipe of length 10cm and speed of sound in air 300m/s , then the length of longer pipe , will be
A. 10.06cm
B. 11.22cm
C. 15cm
D. 30cm
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
`n_1-n_2=5`
`therefore v/4[1/l_1-1/l_2] = 30000/4[1/l_1-1/l_2]=5`
`therefore 1/l_1=1/l_2 = 20/30000 = 1/1500`
`1/l_2 = 1/10-1/1500=(150-1)/(1500) = 149/1500`
`l_2 = 1500/149 = 10.06cm`
5 views
Answered