A metal wire is held at the two ends of rigid supports at `20^@C`, the wire is just . The speed of transverse wave in this wire at `25^@C` will be `(a
A metal wire is held at the two ends of rigid supports at `20^@C`, the wire is just . The speed of transverse wave in this wire at `25^@C` will be
`(alpha=16xx10^(-6) ""^@C^(-1), Y=2xx10^11N//m^2 , rho=8000kg/m^3)`
A. `141.4 ms^(-1)`
B. `12ms^(-1)`
C. `240ms^(-1)`
D. `1200ms^(-1)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`V=sqrt(T/m) = sqrt((yA prop Deltat)/(rho))`
`=sqrt((2xx10^11xx16xx10^(-6)xx5xx10^(-5))/(8xx10^3))`
`= sqrt(20xx10^3) = sqrt(2) xx10^2`
`=1.414xx10^2`
=141.4 m/s
4 views
Answered