The speed of a transverse wave on stretched sting is 500 m/s when the tension is 2 kg wt, then the velocity of transverse waves in the same string when the tension is changed to 8 kg wt is
A. 1000 m/s
B. 250 m/s
C. 500 m/s
D. 125 m/s

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`v_2/v_1 = sqrt(T_2/T_1) = sqrt(8/2) = sqrt4=2`
`v_2 = 2v_1`
`=2xx500=1000` m/s

4 views

Related Questions