The velocity of transverse wave in a stretched string is proportional to
The velocity of transverse wave in a stretched string is proportional to
A. T
B. m
C. `T^2`
D. `m^(-1//2)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`v prop (1)/(sqrtm)`
`n_1l_1 = n_2l_2`
`therefore l_2= (n_1l_1)/(n_2) = (240xx60)/(360) = 40`
`l_1-l_2 = 60-40 = 20cm`
4 views
Answered