The linear density of a vibrating string is `2xx10^(-4)` kg/m. A transverse wave is propagating on the string and is described by the equation y=0.021 sin (x + 30 t) where x and y are in metre and t is in second. The tension in the string is
A. 0.18N
B. 0.12N
C. 0.021N
D. 1.8N

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`V=omega/k = 30/1 = 30 m//s`
`therefore V=sqrt(T/m)`
`V^2 = T/m`
`therefore T=V^2m`
`=30xx30xx2xx10^(-4) = 18xx10^(-2)`
=0.18N

5 views

Related Questions