In brass the velocity of longitudinal wave is 100 times the velocity of transverse wave if `Y=1xx10^11N//m^2`, then stress in the wire is
A. `1xx10^13 Nm^(-2)`
B. `1xx10^9Nm^(-2)`
C. `1xx10^11 Nm^(-2)`
D. `1xx10^7 Nm^(-2)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`V_omega = 100 V_T`
`sqrt(y/rho) = 100 sqrt(T/m)`
`y/rho = 10^4 T/m = 10^4 (T)/(rhoA)`
`T/A = (Y)/(10^4) = (10^11)/(10^4) = 10^7`
Stress `=10^7N//m^2`

4 views

Related Questions