A steel wire has a length of 12.0 m and a mass of 2.10 kg . What should be the tension in the wire so that speed of a transverse wave on the wire equals the speed of sound in dry air at `20^(@)C = 343 ms^(-1)`

4 views

1 Answers

Here, `l =12.0 M, M = 2.10kg, T = ? V = 343 m//s`
Mass per unit length ` mu = ( M )/( I) = ( 2.10)/( 12.0) = 0.175 kg//m`
As `v = sqrt((T)/(mu))`
`T - V^(2). mu = (343)^(2) xx 0.175 = 2.06 xx 10^(4) N `.

4 views

Related Questions