Two identical waves each of frequency 10Hz, are travelling in opposite directions in a medium with a speed of 20 cm/s . Then the distance between adjacent nodes is
A. 1cm
B. 1.2 cm
C. 1.5 cm
D. 2.0 cm

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`v=vlamda therefore lamda=v/n=20/10=2cm`
The distance between two adjacent antinode is
`lamda/2 = 2/2 = 1cm`

4 views

Related Questions