Two sound waves each of frequency 500Hz are travelling along the same line in opposite direction . If the speed of sound in air is 350 m/s. find the d
Two sound waves each of frequency 500Hz are travelling along the same line in opposite direction . If the speed of sound in air is 350 m/s. find the distance between the consecutive antinodes of the resulting stationary wave.
A. 0.15m
B. 0.25m
C. 0.35m
D. 0.45m
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`lamda = v/n = 350/500 = 35/50 = 0.7`
This distance between antinode to antinode is
`=lamda/2 = (0.7)/(2) = 0.35m`
4 views
Answered