A wave travelling in the negative x-direction having displacement along y-direction 2m, wavelength `2pi` m and frequency of `1//pi` Hz is represented
A wave travelling in the negative x-direction having displacement along y-direction 2m, wavelength `2pi` m and frequency of `1//pi` Hz is represented by
A. `y=2 sin (x+2t)`
B. `y=2 sin (2 pi x+2pi t)`
C. `y=2 sin (10 pi x+20 pi t)`
D. `y = 2 sin (2 pi x+2 pi t)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
Given, `a =2 m`
As, `y=a sin (kx+omega t)`
`=2 sin ((2pi)/(2pi) xx x+2pi xx 1/pi t)`
`=2 sin (x+2t)`
5 views
Answered