A steel wire of diameter 1 mm, and length 2 m is stretched by applying a force of 2.2 kg wt. The stress is `(g=10m//s^(2), Y=2xx10^(11)N//m^(2))`
A. `7xx10^(7)N//m^(2)`
B. `3xx10^(6)N//m^(2)`
C. `21xx10^(8)N//m^(2)`
D. `28xx10^(6)N//m^(2)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
stress `(F)/(A)=(2.2xx10xx7)/(22xx0.25xx10^(-6))=28xx10^(6)N//m^(2)`.

4 views

Related Questions