Time period of pendulum is 6.28 s and amplitude of oscillation is 3 cm. Maximum acceleration of pendulum is
Time period of pendulum is 6.28 s and amplitude of oscillation is 3 cm. Maximum acceleration of pendulum is
A. `8 cm//s^(2)`
B. `0.3 cm//s^(2)`
C. `3 cm//s^(2)`
D. `58.2 cm//s^(2)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`T=6.28s, A=3cm,a_(m)=? `
`a_(m)=omega^(2)A=(4pi^(2))/(T^(2))A=(3xx4pi^(2))/((2pi)^(2))`
`a_(m)=3cm//s^(2)`
4 views
Answered