A pendulum suspended from the ceiling of the train has a time period of two seconds when the train is at rest, then the time period of the pendulum, i
A pendulum suspended from the ceiling of the train has a time period of two seconds when the train is at rest, then the time period of the pendulum, if the train accelerates 10 `m//s^(2)` will be `(g=10m//s^(2))`
A. 2s
B. `2 sqrt(2) s`
C. `2//sqrt(2) s`
D. `2^(3//4)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
The net acceleration = `sqrt((a^(2)+g^(2)))`
`=sqrt(100+100)=sqrt(200)`
`T_(1)=2pisqrt((l)/(g))and T_(2)=2pisqrt((l)/(a_(R)))`
`(T_(2))/(T_(1))=sqrt((10)/(10sqrt(2)))therefore T_(2)=(2)/(sqrt(2))`
4 views
Answered