A car wheel 60 cm in diameter is turning at 8 revolutions per seconds .When the car begins to slow uniformly to rest in a time of 14 seconds Distance travelled by the car in this time is
A. 211.2 m
B. 105.6 m
C. 52.8 m
D. 422. 4 m

9 views

1 Answers

Correct Answer - B
`N=(n_(1)+n_(2))/(2)xxt=4xx14=56`.
Distance covered `=Nxx2pi r =56xx2xx0.3xx(22)/(7)=105.6 m`

9 views

Related Questions