The time period of an oscillating spring of mass 630 g and spring constant 100 N/m with a load of 1 kg is
A. `0.2pi s`
B. `0.21pi s`
C. `0.22pi s`
D. `0.02pi s`

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
`T=2pisqrt((1+(0.63)/(3))/(100))=2pisqrt((1.21)/(100))=2pixx(1.1)/(10)`
`=0.22pis`

6 views

Related Questions