A mass m attached to a light spring oscillates with a period of 2 s. If the mass is increased by 2 kg, the period increases by 1 s. Then the value of m is
A. 1 kg
B. 1.6 kg
C. 2 kg
D. 2.4 kg

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`T=2pisqrt((m)/(k))=2s`
`T_(1)=2pisqrt((m+2)/(k))=3s`
`(T_(1))/(T)=sqrt((m+2)/(m))=(9)/(4)=(m+2)/(m)`
`therefore 9m=4m+8 therefore 5m=8 therefore m=1.6 kg`

4 views

Related Questions