The force constant of an ideal spring is 200 newton per meter. It is loaded with a mass of `200//pi^(2)` kg at the lower end the time period of its vibration is
A. `2pi^(2)s`
B. `2 s`
C. `1 s`
D. `pi^(2)s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`T=2pisqrt((m)/(k))=2pisqrt((((200)/(pi^(2))))/(200))=2s`

4 views

Related Questions