A load of mass 100 gm increases the length of wire by 10 cm. If the system is kept in oscillation, its time period is `(g=10m//s^(2))`
A. `0.314 s`
B. `3.14 s`
C. `0.628 s`
D. `6.28 s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`T=2pisqrt((M)/(k))=2pisqrt((0.100)/(10))=2pisqrt(1xx10^(-2))`
`=2pixx10^(-1)=0.628s`

4 views

Related Questions