The ionization energy of the electron in the lowest orbit of hydrogen atom is 13.6 eV. The energies required in eV to remove an electron from three lo
The ionization energy of the electron in the lowest orbit of hydrogen atom is 13.6 eV. The energies required in eV to remove an electron from three lowest energy orbits of hydrogen atom respectively are
A. 13.6,6.8,8.4 eV
B. 13.6, 10.2, 3.4 eV
C. 13.6, 27.2 40.8 eV
D. 13.6,3.4,1.5 eV
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`E_(T) =- 13.6 (Z^(2))/(n^(2))`
I orbit for (H)
Z=1,n=1
`E_(T)=- 13.6 eV`
II orbit for (H)
Z=1,n=2
`E_(T)=- (13.6)/(4) =- 3.4 eV`
III orbit for (H)
`E_(T) =- (13.6)/(4) =- 1.51 eV`
4 views
Answered