The total energy of an electron in the first excited state of the hydrogen atom is -3.4eV. What is the potential energy of the electron in this state ?

4 views

1 Answers

In `1^(st)` orbit, E=-3.4 eV
Total energy `E=(KZe^(2))/(2r)-(KZe^(2))/(r )`
`(KZ e^(2))/(r )=U` (say)
`E=(u)/(2)-u=(-u)/(2)`
`U=-2E`
`therefore U=-2xx-3.4=6.8 eV`.

4 views

Related Questions