The total energy of an electron in the first excited state of the hydrogen atom is about -3.4 eV.
What is the potential energy of the electron in this state ?

4 views

1 Answers

We know kinetic energy of electron
`=(Kze^(2))/(2r)`
and P.E of electron `=(-Kze^(2))/(r)`
P.E.=-2 (kinetic energy)
In this calculation electric potential and hence potential energy is zero at infinity. Total energy = PE + KE = -2KE + KE = -KE
P. E of electron in this first excited state `= -2KE = -2 xx 3.4-= 6.8 eV. `

4 views

Related Questions