A car covers a distance of 180 km in 5 hours. (i) How much distance will the car cover in 3 hours with the same speed?
A car covers a distance of 180 km in 5 hours.
(i) How much distance will the car cover in 3 hours with the same speed?
(ii) How much time will the car take to cover 54 km with the same speed?
4 views
1 Answers
Distance covered by car 180 km in 5 hours
(i) Distance covered in 1 hour = 180/5 = 36 km
Distance covered in 3 hours = 3 x 36 = 108 km
(ii) To cover a distance of 180 km, time taken = 5 hours
To cover a distance of 1 km, time taken =5/180
To cover a distance of 54 km, time taken = 5/180 x 54 = 1.5 hours
4 views
Answered