A motorbike travels 330 km in 5 liters of petrol. How much distance will it cover in : (i) one liter of petrol?
A motorbike travels 330 km in 5 liters of petrol. How much distance will it cover in :
(i) one liter of petrol?
(ii) 2.5 liters of petrol?
4 views
1 Answers
(i) Consuming 5 litres petrol in 30 km
Consuming 1 litre petrol, motorbike covers = 330/5 km = 66 km
(ii) Consuming 2.5 litres petrol = 66 x 2.5 = 165 km
4 views
Answered