A boy travels with an average speed of 10 m s^-1 for 20 min. How much distance does he travel ?
A boy travels with an average speed of 10 m s-1 for 20 min. How much distance does he travel ?
4 views
1 Answers
Average speed of boy = 10 m /s
Time taken = 20 min
Distance travelled = Speed × Time taken
Convert minutes into seconds
1 minute = 60 sec.
20 minutes = 20 × 60 = 1200 sec.
Distance travelled = 10 m /s × 1200 sec.
= 12000 m Or 12 km
4 views
Answered