A motorbike travels 425 km in 5 hours. How much distance will be covered by it in 3.2 hours?

5 views

1 Answers

Distance covered by motorbike = 425 km

Time taken = 5 hours

Distance covered by motorbike in 1 hour = 425/5 km/hr = 85 km/hr

Then, distance covered in 3.2 hours = 85 x 3.2 = 272 km/hr

5 views