A car is running at a speed of 15 km h^-1 while another similar car is moving at a speed of 30 km h^-1.
A car is running at a speed of 15 km h-1 while another similar car is moving at a speed of 30 km h-1. Find the ration of their kinetic energies.
5 views
1 Answers
Given, velocity of first car, v1 = 15 km/h
And velocity of second car, v2 = 30 km/h
Since masses are same, kinetic energy is directly proportional to the square of the velocity (Kav2)
Hence, ratio of their kinetic energies is:
k1/k2 = v12/v22 = 152/(30)2 = 15 x 15/30 x 30 = 1/4 = 1 : 4
5 views
Answered