A car traveling with constant speed travels 150 km in 7200 s. What is the speed of the car?
A car traveling with constant speed travels 150 km in 7200 s. What is the speed of the car?
4 views
1 Answers
Answer: 75kmph
Explanation: First simplify the 7200 second into minutes. 7200/60 = 120 .
Then simplify into hours. 120/60 = 2 .
Finally divide the total distance(150km) by the time it took to cover that distance to find the kmph(kilometers per hour). 150/2 = 75
The final answer is 75kmph.
4 views
Answered