A rocket with a lift-off mass 20,000 kg is blasted upwards with an initial acceleration of 5.0 m/ s–2 . Calculate the initial thrust (force) of the blast.

5 views

1 Answers

Mass of the rocket, m = 20,000 kg

Initial acceleration, a = 5 m/s2 

Acceleration due to gravity, g = 10 m/s2 

Using Newton’s second law of motion, the net force (thrust) acting on the rocket is given by the relation:

F – mg = ma

F = m (g + a)

= 20000 × (10 + 5) = 20000 × 15 = 3 × 105 N

5 views