A ball of mass 0.20 kg is thrown vertically upwards with an initial velocity of 20 m s^-1. Calculate the
A ball of mass 0.20 kg is thrown vertically upwards with an initial velocity of 20 m s-1. Calculate the maximum potential energy it gains as it goes up.
4 views
1 Answers
Potential energy at the maximum height= initial kinetic energy
= 1/2 mv2
= 1/2×0.20 ×20 ×20=40J
4 views
Answered