A body of mass 1 kg is thrown vertically up with an initial speed of 5 ms^-1. What is the magnitude and direction
A body of mass 1 kg is thrown vertically up with an initial speed of 5 m s-1. What is the magnitude and direction of force due to gravity acting on the body when it is at its highest point? Take G = 9.8 n kg-1
6 views
1 Answers
Mass of body= 1 kg
Initial speed = 5 m/s
Acceleration due to gravity = 9.8 N/kg (vertically downwards)
Force= mass x acceleration
=1 × 9.8 = 9.8N = 1 kgf
9.8 N or 1 kgf force acts vertically downwards.
6 views
Answered