A person in an elevator accelerating upwards with an acceleration of 2 m s–2, tosses a coin vertically upwards with a speed of 20 m s1. After how much time will the coin fall back into his hand? ( g = 10 m s–2)

4 views

1 Answers

t = 2V/(g + a) = (2 x 20/10 + 2) = 40/12 = 10/3 = 3.33s

4 views