The speed-time graph of an ascending passenger lift is given alongside. What is the acceleration of the lift: 

(i) during the first two seconds ? 

(ii) between second and tenth second ? 

(iii) during the last two seconds ?

6 views

1 Answers

(i) Acceleration during first two seconds = 4.6/2-0 = 2.3m/s2

(ii) Accleration between second and tenth second is zero, since the velocity is constant during this time.

(iii) Acceleration during last two seconds = 0-4.6/12-10 = -2.3m/s2

6 views