What is the molarity of a solution of methanol in water in which the mole fraction of methanol is 0.25
What is the molarity of a solution of methanol in water in which the mole fraction of methanol is 0.25.
5 views
1 Answers
1 mole of solution contains 0.25 mol of methanol and 1 – 0.25 = 0.75 mol of water.
Mass of water = 0.75 x 18 = 13.5
Molality of methanol solution = Moles of Methanol/ Mass of solvent x 1000 0.25/13.5 x 100 = 18.5 m
5 views
Answered