Calculate the molarity of pure water (density of water = 1 g mL^-1 ).
Calculate the molarity of pure water (density of water = 1 g mL-1 ).
5 views
1 Answers
Density of water = 1 g mL-1
Mass of 1000 mL of water = Volume x Density
1000 x 1 = 1000 g
Moles of water = 1000/18 = 55.55
Now, 55.55 moles of H2O are present in 1000 ml or 1L of water. Therefore Molarity = 55.55 M.
5 views
Answered