Estimate the change in the density of water in ocean at a depth of 400 m below the surface. The density of water at the surface = 1030 kg/m3 and the bulk modulus of water = 2x109 N/m2.

4 views

1 Answers

At a depth x m below the surface the pressure P =ρgx 

Bulk strain = P/B =ρgx/B 

→ΔV/V =ρgx/B 

→ΔV = ρgxV/B 

Density at x m below the surface, ρ'= ρV/V'  

{V' is the compressed volume V, V' =V-ΔV} 

=ρV/(V-ρgxV/B) =ρB/(B-ρgx) 

=1030*2x10⁹/(2x10⁹ - 1030*10*400) =2.06x10¹²/1.9958x10⁹ 

=1032 kg/m³ {Putting x=400 m}  

The change in density, dρ =ρ'-ρ =1032-1030 = 2 kg/m³

4 views