Determine the molarity of an antifreeze solution containing 250g water mixed with 222g ethylene glycol (C2H6O2).
Determine the molarity of an antifreeze solution containing 250g water mixed with 222g ethylene glycol (C2H6O2). The density of this solution is 1.07g/ml.
7 views
1 Answers
No. of moles of ethylene glycol = nB
Molar mass of C2H6O2 = (24 + 6 + 32)g mol–1
NB = 222g/62mol-1 = 3.58mol
mass of solution = (250 + 222)g = 472g
7 views
Answered