A solution is prepared by dissolving 18.25g of NaOH in distilled water to give 200 ml of solution. Calculate the molarity of the solution.
A solution is prepared by dissolving 18.25g of NaOH in distilled water to give 200 ml of solution. Calculate the molarity of the solution.
7 views
1 Answers
Moles of NaOH = 18.25/40
Volume of solution = 200 ml
Molarity = No of moles of solute/Vol .of solution (L) = 18.25/40 /200/1000
= 18.25x1000/40x200
= 2.28 M
7 views
Answered