A solution is prepared by dissolving 2g of the substance A in 18 g of water. Calculate the mass percentage of solute.
A solution is prepared by dissolving 2g of the substance A in 18 g of water. Calculate the mass percentage of solute.
4 views
1 Answers
Mass of solute A = 2g
Mass of water = 18g
Mass of solution = 2+18 = 20g
Mass percentage = Mass of A / Mass of solution x 100g
= 2 / 20 x 100 = 10%
4 views
Answered