A solution is 25% H2O, 25% C2 H5 OH and 50% acetic acid by mass. Calculate mole fraction of each component. 

8 views

1 Answers

Let the total mass of solution = 100g 

Mass of water = 25g 

Mass of C2 H5 OH = 25g 

Mass of acetic acid = 50 g 

nH2o = 25/18 = 1.388 

nC2 H5 OH = 25/46 = 0.543 

nC H3CO OH = 50/60 = 0.833 

total number of moles = 1.388+0.543+0.833 = 2.764 

mole fraction of H2O = 1.3888/2.764 = 0.502 

mole fraction of C2H5OH = 0.543/2.764 = 0.196 

mole fraction of CH3COOH = 0.8333/2.764 = 0.302

8 views