The mass of single atom of an element is 2.65 × 10−23 g. Calculate its atomic mass. [NA= 6.022 × 1023 mol−1 ]
The mass of single atom of an element is 2.65 × 10−23 g. Calculate its atomic mass. [NA= 6.022 × 1023 mol−1 ]
4 views
1 Answers
Mass of 1 atom = 2.65 × 10−23 g
Therefore, mass of 6.022 × 1023 atoms
= 2.65 × 10−23× 6.022 × 1023 g = 15.96 g ≈ 16 g mol−1
Therefore, the atomic mass of the element is 16 u.
4 views
Answered