Calculate the number of moles present in (a) 60 g of calcium. (b) 3.011 × 1023 number of oxygen atoms.
Calculate the number of moles present in
(a) 60 g of calcium.
(b) 3.011 × 1023 number of oxygen atoms.
[Given that Ca = 40 u; Avogadro number, NA = 6.022 × 1023 per mole]
5 views
1 Answers
(a) Number of moles of Ca = Given mass of calcium / Molar mass of calcium = 60 / 40 = 1.5 moles
(b) Number of moles = Given number of molecules / 6.022×1023 = 3.011×1023 / 6.022×1023 = 0.5mol
5 views
Answered